Sosyal Medya Yönetimi

Markalar İçin Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medyada doğru imaj yönetimiyle markanızı etkileşim grafiklerini yükseltin.

Empatioart olarak, bir eleştirimiz olduğunu dile getirmiştik: Bizler paylaşım sayısı üzerinden sosyal medya kanallarını yönetmeye karşıyız. Bugünün sosyal medya yönetimi alışkanlıklarını özetleyerek başlıyor olma sebebimiz de tam olarak budur.

Sosyal medya, dijital dünyadaki gelişmelerin en hızlı şekilde kullanıcıların karşısına çıktığı mecradır. Ortalama 15 paylaşımı haftanın belli günlerinde 6 ay boyunca yapacağımızı vadetmek stratejist uzmanlar olarak bizim yöntemlerimiz arasında yer almıyor. Bizim için sosyal medya yönetimi, markanın sosyal medyadaki imajını tüm sorumluluklarıyla yönetmek anlamına geliyor.

Bazı markalar tüm kontrolü elinde tutmak ister. Bunu anlıyor ve saygı duyuyoruz. Fakat Empatioart bu şekilde pazarlama yapan bir ajans değildir. Sosyal medya profillerini yönettiğimiz markaların aynı zamanda imajını yönettiğimizin farkındalığıyla stratejilerimizi kurguluyoruz. Bu stratejiler, bir haftalık ya da bir aylık paylaşım planlarından çok daha derindir. Markanın hikayesini, operasyonlarını ve hikayesini öğrenir, nereye gideceği konusunda fikir alışverişi yaparız. Karşılıklı olarak güven ilişkisi kurduktan sonra imajın nasıl olacağını belirleriz. İmajı planlamış kişiler olarak görselleri ve metinleri yazan kişiler, işin uzmanları olmalıdır.

Sosyal medya hesaplarından paylaşım yapma alışkanlığı dünya üzerindeki insanların çoğunda gelişmiş durumda. Büyük annelerimizin sosyal medyada paylaşım yaptığını toplumda (alınmaca gücenmece olmasın) paylaşım vaadiyle sosyal medya yönetmek standardın ötesine geçmeyen bir hizmettir.

Empatioart olarak olarak bizim işimiz markaları farklılaştıran stratejiler üretmektir. Bu sebeple sosyal medya yönetim sürecimizi aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

Yönettiğimiz Sosyal Medya Kanalları

Instagram

LinkedIn

Tiktok

Twitter

Facebook

Reddit

Pinterest

Quora

Empatioart’ın Sosyal Medya Yönetim Süreçleri

Her markanın kendine özgü bir tarzı olması gerektiğine inanan pazarlamacılar olarak standart bir hizmet veremeyiz öyle değil mi?

Önce Markanızı Dinleriz

Her markanın özgün bir yolculuğu vardır. Bizim işimiz bu yolculukta ortaya çıkan hikayeleri keşfederek başlar. Merak etmeyin bu keşif yolculuğundan aşırı keyif alıyoruz ve sadece sizlerle yaptığımız sohbetlerin arasından kelimelerle ifade edilebilecek hikayeler çıkarıyoruz. Bir hikaye anlatan kelimeleri seçmek için şunları öğrenmeye çalışırız:

  • Markanın kuruluş amacı
  • Hizmetleri
  • Operasyonları
  • Kurum kültürü
  • Kurum değerleri

Markanızı öğrenmeye başladıktan sonra yeteneklerimizi sizlerle paylaşma zamanı gelir.

Markaların Sesini Dinleriz

Kelimelerle Oynayarak Dokümanlar Yazarız

Markanın hikayesi hakkında fikir edindikten sonra hazırladığımız marka karakteri dokümanını sizlerle paylaşırız. Eğer halihazırda elinizde bahsi geçen dokümanlar varsa stratejide nasıl görüneceği hakkında planlar yaparız. Sergilenecek imajla uyumlu olan ve planın dışında kalan özellikleri değerlendiririz. Sizin de yorumlarınızla sosyal medyada sergilenecek imaj için yol haritası çıkmaya başlar.

Sosyal Medyada Markayı
Temsil Edecek Özellikleri Belirleriz

Sosyal medya stratejilerinin işe yaraması için planımızı bir düzen içinde sabırla uygularız. Takvimin dışına çıkmadan takip edeceğimiz operasyonlar başarıya giden yoldaki formülümüz olacak. Takvimi hazırlarken markanın karakteristik özelliklerini biliyor olmamız gerekir. Hangilerinin sosyal medya profillerine uygun olduğunu da netleştiririz.

Sosyal medyada markayı temsil edecek özellikleri belirlerken şu elementleri planlarız:

Sosyal medyada kullanılacak renkler

Markanın konuşacağı / konuşmayacağı konular

Mesajlara ve yorumlara cevap verme şekli

Paylaşım yapılacak özel günler

Paylaşımlarda vurgulanacak anahtar kelimeler

Ön hazırlıkları tamamladığımızda markaların içindeki karar vericilerle tüm stratejiyi konuşuruz. Markanın doğasına uygun olmayanları güncelleriz. Stratejiyi oturttuktan sonra paylaşımları planlamaya başlarız.

Sosyal Medya Paylaşımları

Bu adım tamamen Empatioart sorumluluğundadır. Sosyal medya uzmanlarımız paylaşım planlarını hazırlar, metin yazarlarımız içerikleri netleştirir ve tasarımcılarımız sosyal medya görsellerini ortaya çıkarır. Paylaşımları etkileşim grafiklerini göz önünde bulundurarak yaparız.

Raporlama ve Strateji Güncelleme

Markanın gelişimini görmek için her zaman raporların üzerinden konuşuruz. Yapılan çalışmaları düzenli aralıklarla raporladıktan sonra planladığımız stratejiye uygunluğunu inceleriz. Markanızla birlikte hareket ederek, gidilmek istenen yolda olup olmadığımızı kontrole ederiz.

Raporları sizlerle birlikte yorumladıktan sonra stratejiyi güncelleyip güncellemeyeceğimize karar veririz. Son kararlar verildikten sonra sosyal medya operasyonlarına hız kesmeden devam ederiz!

Sosyal medya imajınız hakkında sohbet etmek için
bizimle iletişime geçin!