Marka Konumlandırma Hizmeti

Marka Konumlandırması

“Şirketler herkesi aynı oranda mutlu edemezler.”

Bireylerin markalardan beklentileri farklılık gösterir. Bu nedenle markalar en çok mutlu edecekleri kitlelere hizmetlerini ulaştırmalıdırlar. Markaları doğru kitlelerle kavuşturmak için konumlandırma en önemli rolü oynar.

Neden Marka Konumlandırması Yapılmalı?

Her markanın hedef kitlesi vardır. Ürünlerini ya da hizmetlerini kimlere ulaştıracağını bilmeyen markalar ya kaybetmeye mahkumdurlar ya da binde bir denk gelen bir şansa sahiptirler. Eğer yeterince şanslı olduğunuzu düşünmüyorsanız markanızı hedeflenen pazarda nereye konumlandıracağınıza dair çalışmalar yapmalısınız.

“Bir marka artık tüketiciye ne söylediğimiz değil, tüketicilerin birbirlerine ne söylediğidir.

Ürünlerin ve hizmetlerin doğru kitleye, doğru kanallardan ulaşması birçok açıdan markaya olumlu etkiler yapar. Doğru kitle, bir marka için ihtiyaçları bilinen müşteriler anlamına gelir. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını bildiğinizde, müşterilerinizi memnun edecek hizmetleri sunabilme refleksinizi geliştirebilirsiniz.

Mutlu Müşteriler Ne Yapar?

Markaya karşı güven inşa ederler.

Benzer alışverişlerde markayı önceliklendirirler.

Markayı takip ederler.

Ne kadar kaliteli bir alışveriş yaptıklarını çevrelerindekilerle paylaşırlar.

Mutsuz Müşteriler Ne Yapar?

Yaptıkları alışverişten şikayet ederler.

İnternette markanın yaşattığı mağduriyeti dillendirirler. (müşteriler olumsuz deneyimi daha çok konuşurlar)

Alternatif markalara yönelirler.

Markanın başarılarını önemsemezler.

İşte ağızdan ağıza pazarlamanın temellerinin atıldığı noktaya parmak bastık. Evet, her şey markanızı doğru yere konumlandırmakla başlıyor.

Marka Konumlandırma

Markaları Nasıl Konumlandırırız?

Markayı tanıyarak başlamak, tüm pazarlama operasyonlarında olduğu gibi ilk adımdır. Bir hikaye yazmak için farklı görevlerdeki kişilerden detayları dinleriz.

  • Markanın nasıl iş yaptığı
  • Kimlerle çalıştığı
  • En çok alışveriş yapan müşteri kitlesi
  • Nasıl bir yolculuktan buraya geldiği
  • Nereye gitmeyi amaçladığı
  • En büyük hayalleri gibi konu başlıkları altında oldukça keyifli sohbetler ederiz.

Marka Karakterinin Ortaya Çıkışı

Bu sohbetlerin sonucunda markanın nasıl bir karaktere sahip olduğunu tespit ederiz. Karakteri yansıtan en az 3 özellik belirlenir. Hali hazırda markanız için bu çalışma önceden yapıldıysa, bunları bizimle paylaşmanız yeterli olmayacaktır. Çünkü biz yine de sizlerle markanız hakkında sohbet etmek için heyecanla bekliyor olacağız. Hikayenizi sizden dinlememiz gerekiyor 🙂

Hedef Kitlenin Saptanması

Operasyonları, hikayesi ve özellikleri belli olan bir markanın kimleri hedeflemesi gerektiğine karar vermek için çok daha şeffaf bir resme bakıyor oluruz. Sıra stratejistimizin senaryoyu yazmasına geliyor. Bu senaryo içinde müşteriler, onlar için kurgulanan sahnede tam olarak ihtiyaçlarını karşılayan kahramanlarıyla karşılaşırlar. Markanızın bir kahraman olarak anılması hiç kolay değildir. Ama doğru planlamayla markanız, müşterilerinizin kahramanı olacaktır.
“Çünkü herkes bir kahraman arayışındadır.”

Strateji

Hedef kitlenin karşısına nerede ve nasıl çıkılacağına karar verme aşaması:
Müşteri kitlesini kimlerin oluşturduğuna da karar verdiğimize göre, onların en çok nereye baktığını da çözümleyelim o zaman. “Dijital dünyada nereye bakarlar, ne kadar süre bakarlar ve en çok nelerden etkilenirler?“ gibi soruların cevaplarını bulmak bizim işimiz. Toplanan dataları yorumladıktan sonra markayı artık dijital dünyada nerede konumlandıracağımız ve marka için nasıl bir imaj çizeceğimiz bizim yaratıcılığımıza kalıyor

Biz stratejileri planlayacağız, sizler de ortaya çıkan planları yorumlayacaksınız. Son dokunuşların ardından markanın en verimli konumunun neresi olacağına karar vereceğiz.