ASO Yönetimi

ASO - Mobil Uygulama Optimizasyonu

Mobil uygulamalarınızın organik kullanıcı sayısını arttırın.

ASO İle Markanız Neler Kazanır?

ASO, İngilizce App Store Optimization kavramının kısaltmasıdır. Türkçe’ye çevirdiğimizde Mobil Uygulama Mağaza Optimizasyonu bu kavramı karşılamaktadır. Hız ve pratiklik devrinde yaşadığımız için biz kısaca ASO demeye devam edeceğiz.

Mobil uygulama mağazaları, kullanıcıların cihazlarına yükleyebilecekleri mobil uygulamaları barındırırlar. Arama motorlarına benzer şekilde kullanıcıların ihtiyaçlarına en uygun uygulamayı karşılarına çıkarmayı amaçlamaktadırlar. En popüler iki mobil mağaza olan Apple Store ve Google Play Store kendi geliştirdikleri algoritmalarla kullanıcıların yaptıkları aramalar için en uygun sonuçları karşılarına çıkarmaya çalışırlar. Bizler de ASO hizmetiyle bu algoritmalara göre geliştirmeler yapıyoruz.

Mobil Uygulama Optimizasyonu

Marka İmajını Geliştirme

Tıpkı şirketinizin fiziksel görüntüsü gibi markanızı mobil mağazalardaki görüntüsü de imajı temsil eder. App Store’daki ve Google Play Store’daki sayfa görünümü kullanıcı deneyimini geliştirdiği gibi markanızın ne kadar kaliteli iş yaptığını da gösterir. Yaptığımız analizlerle uygulama kategorisine ve marka karakterine göre metinleri ve görselleri düzenli olarak geliştiririz.

Kullanıcı Deneyimini İyileştirme

Tıp SEO gibi ASO da kullanıcı deneyimini geliştirme becerileri üzerine kurulmuş bir pazarlama çalışmasıdır. Hedef kitlenize sunduğunuz deneyimi geliştirdiğiniz sürece, kullanıcı sayısındaki artış gün geçtikçe daha büyük oranlarda gerçekleşecektir. Bu nedenle uygulamanın çalışma şeklini anladıktan sonra, mobil uygulamayı deneyimleyerek geliştirme önerilerini veririz.

Mobil Uygulama Kullanıcıları

Kullanıcı Sayısını Arttırma

Mobil uygulamalar için başarı metriklerinin başında kullanıcı sayısı gelir. Kullanıcı sayısı arttıkça uygulamanın değeri de yükselir. ASO ile mobil uygulamanızın App Store ve Google Play Store’da yapılan aramalarda daha fazla kullanıcının karşısına çıkmasını sağlayabiliriz.

Yaptığımız optimizasyonlarla uygulamanızın görünürlüğü artar, indirme sayısında gözle görülür bir yükselme meydana gelir ve kullanıcı sayısını büyüterek uygulamanın amacına ulaşması için gerekli pazarlama adımlarının atıldığına emin oluruz.

Mobil uygulamalardaki büyümeyi kar topu etkisine çevirmek için doğru stratejilerle hareket ederiz.

Markaların Mobil Uygulama Yayınlama Sebepleri

Mobil uygulama kullanımı her geçen gün artan bir trendtir. Dijital pazarlama kanallarının arasına çok önceden girmiş olsa da günümüzde mobil uygulamalar artık stratejilerin geliştirildiği ve detaylı operasyonların uygulandığı seviyeye gelmiştir. Bu noktada markalar da çeşitli sebeplerle mobil uygulamalar yayınlamaktadırlar.

Hedef Kitlesine Kolaylık Sağlamak

Dijital dünya oldukça esnek bir pazardır. Markalar için hedef kitlesinin alışkanlıklarını bilmek, onların hizmetlerden yararlanma alışkanlıklarını geliştirmek anlamına gelir. Mobil uygulamalar da kullanıcı alışkanlıklarının yöneldiği alan olmaktadır. Markanızın bir internet sitesi, sosyal medya hesapları ve daha birçok iletişim kanalı olabilir. Bunların yanına mobil uygulama da eklediğinizde markanıza şu katkıları sağlamaktadır:

Müşterilerle daha sık ve kaliteli iletişim kurma refleksi

Hızlı geri bildirim alma fırsatları

Marka bilinirliğini geliştirme olanakları

Kullanıcı İhtiyaçlarına Çözüm Üretmek

Akıllı telefonlar her an yanımızda taşıdığımız teknolojik cihazlardır. Teknoloji geliştikçe bu cihazların hayat kalitemize katkısı gelişmektedir. Kalp ritmini ölçmekten, günlük rutinlerimizi hatırlatma becerilerine kadar birçok özelliği barındırıyorlar. Gelişen teknoloji markalar için kullanıcılarına çözüm sunma fırsatı doğurdu. Akıllı telefon kullanıcılarının sorunlarını saptadıktan sonra, çözüm niteliği taşıyan mobil uygulamalarla birlikte aşağıdaki avantajlar elde edilebilir:

Marka bilinirliği yaratma

Mobil uygulama üzerinden kar elde etme

Uygulamanın toplu verileri üzerinden kitle alışkanlıklarını keşfetme

Teknolojik Gelişmeleri Akıllı Telefonlara Entegre Etmek

Teknoloji her geçen gün gelişiyor. Son yıllardaki gelişmelere baktığımızda hayal bile etmediğimiz değişimler dijital dünyada vuku buldu. Blockchain ve kripto paralar, NFT’ler, Metaverse ve yapay zeka gündemi en çok meşgul edenler. Bu gelişmelerin hepsi kısa süre içinde telefonlarımızda çeşitli uygulamalar özelinde yerlerini aldılar. Teknolojik gelişmelerin telefonlarımıza hızlı şekilde entegrasyonu şu faydaları sağlıyor:

Yeni teknolojiler herkes için ulaşılabilir oluyor

Herkesin ulaşabildiği gelişmeler kısa süre içinde alışkanlık haline geliyor

Yeni gelişmeler için fırsatları ortaya çıkarıyor

Mobil uygulamalar durmaksızın gelişen bir sektörün en gözde ürünleri. Bu ürünler markalar için fırsat olduğu gibi her geçen gün rekabetin arttığı gerçeğini de gün yüzüne çıkarıyor. Her alanda olduğu gibi mobil uygulama sektöründe de gelişmelere en hızlı adapte olanlar rekabette avantajı ele geçiriyor.

Mobil uygulamanızla rekabette nasıl öne geçebileceğinizi konuşmak için bizimle iletişime geçin